TCL NXTpaper 50 - telefon és könyv egyszerre
Manapság már nehéz egy mobiltelefonnak igazán újat mutatnia, hiszen még a prémium kategóriás modellekben is szinte ugyanazok az extra funkciók jelennek meg évről évre, legfeljebb valamelyik a kamerás képességeknél mondjuk a zoomolásra, míg a másik az éjszakai fotózásra erősít. A belépő szinten és a középkategóriában még nehezebb ahelyzet, hiszen itt minden gyártó azon dolgozik, hogy az olcsóbb ár mellé is minél jobban közelítse a készülékek tudását a csúcsragadozókhoz.
A TCL azonban egy ügyes és különleges utat talált a NXTpaper 50 modell esetében: alapvetően adott egy jó ár-érték arányú telefon, amelynek minden része az elérhető árú versenytársakhoz hasonlít, de van egy specialitása. Ez pedig a kijelzője, amely két fázisban amolyan e-könyv olvasóvá alakítható.
Elérhető áron jó teljesítmény
A különleges megjelenítő előtt essen szó az alapokról. A telefon motorja egy MediaTek Dimensity 6300 rendszerchip, amely mellé 16 GB rendszermemóriát és 256 GB háttértárat szereltek. Utóbbi microSD kártyával könnyen tovább is bővíthető. Ez a hardver ugyan elmarad a sok százezres csúcsmodellek erőműveitől, de megbízhatóan kiszolgál minden mai alkalmazást és szolgáltatást.
A hátlapon egy három kamerás szigetet találunk, ahol a főkamera egyenesen 108 megapixeles, amely mögött egy Samsung (S5K)HM6 érzékelő dolgozik. Emellé egy 8 megapixeles ultraszéles látószögű és egy 2 megapixeles makrólencsét is kapunk. Az előlapon pedig egy 8 megapixeles kamera lapul a kijelzőbe fúrt lyuk mögött a szelfik készítésére és a videóchatelésre.
Trükkös kijelző
Most pedig jöjjön a TCL NXTpaper 50 különlegessége, a megjelenítő. Azt talán már sokan kipróbálták, milyen e-könyveket olvasni a telefonok kijelzőjén, de akár egy hosszabb cikket, bő lére eresztett e-mailt vagy hosszabb weboldalt is szokás manapság telefonon böngészni. Ez pedig gyakran nem épp szembarát dolog, a fényes mobilkijelzők könnyen fáraszthatják a szemet és kevésbé érződik természetesnek rajta a szöveg követése. Az ilyesmire találták ki az e-papírt, amely tökéletesen emulálja a valódi, papírra írt betűk élményét.
Az NXTpaper 50 megjelenítő panelje ugyan nem e-papír (hiszen ez viszont elég lassú ahhoz, hogy egy telefon használata közben már kényelmetlen legyen), de a készülék tervezői ennek érzetét ültették át hagyományos kijelzőre. Eleve egy matt felület található a panel fölött, amely visszafogja a becsillogást és a tükröződést, de még fontosabb, hogy a kijelzőt több választható üzemmóddal az épp aktuális használati igényekhez igazíthatjuk.
A hagyományos, mobil nézet mellett van egy színes papír mód, ami olyasmi, mintha egy magazint lapozgatnánk, itt a színek szaturációja csökken, ami már kényelmesebb a szemnek. Emellett pedig van egy tintapapír mód, amelynél a színek fekete-fehérré válnak, egy hagyományos nyomtatott oldal érzetét adva, kontrasztos betűkkel, a grafikákon határozott élekkel. Ez már a szemnek is sokkal kényelmesebb, a papír alapú könyvekhez és újságokhoz szokott felhasználók is kényelmesen olvashatnak így. Kiegészítésként választható egy Max Ink üzemmód is, amelyben még az alkalmazások és értesítések jó részét is letiltja vagy csendesen a háttérbe küldi a rendszer, hogy semmi ne zavarja meg az olvasási élményt.
Látszik, hogy a készülék tervezésekor a szembarátság volt a fókusz, hiszen a különleges kijelzőn kívül szoftveres extrákat is kapunk ezen a téren, a Szemvédelem beállításokban megadhatjuk például, hogy bizonyos időközönként figyelmeztetést kapjunk arról, hogy ideje kicsit pihennünk, és becsuknunk vagy tornáztatnunk a szemet. Ugyanígy riasztást kapunk, ha túl közelről nézzük a kijelzőt, vagy lefekvés után is túl sokáig mobilozunk.
Max Ink üzemmódban mi választhatjuk ki az elérhető hét appot, így megadhatunk például külön könyvek és képregények olvasására szolgálót. Mivel ilyenkor a többi app csendben marad, egyfajta "digitális detox" is elérhető az olvasásra szánt idő alatt.
Bejön a papírforma
A TCL NXTpaper 50 alapesetben egy erős középkategóriás készülék, amely tökéletesen elegendő az általános, mindennapi használatra. Az olvasás szerelmeseinek azonban kifejezetten érdekes lehet az egyedülálló kijelző és az egyéb szembarát funkciók.