Mit érdemes tudni a mobilhálózatokról?
Mi is az a mobilhálózat?
A mobilhálózat egy vezeték nélküli kommunikációs rendszer, amely lehetővé teszi a telefonálást és internetezést rádióhullámok segítségével. A mobilhálózatok előnye a vezetékes hálózatokkal szemben, hogy nemcsak egyhelyben tartózkodva, hanem mozgás közben is folyamatos kapcsolatot biztosítsanak. Fejlődési generációi közül a 4G kiváló minőségű hanghívást és gyors, stabil internetkapcsolatot kínál, míg az újabb 5G technológia még nagyobb le- és feltöltési sebességet, gyorsabb válaszidőt és rengeteg eszköz egyidejű kiszolgálását teszi lehetővé. A 4G technológia lakosságra vetítve országosan 99%-os lefedettséggel, míg az 5G technológia egyre növekvő, már 52%-os lefedettséggel érhető el a Yettel hálózatán.
Stand alone 5G
Magyarországon elsőként mind lakossági és üzleti ügyfeleink számára országosan elindítottuk az „önálló 5G” szolgáltatást is, ami SA 5G névre hallgat (stand alone 5G). Ezt 2023 ősze óta OtthonNet és IrodaNet ügyfeleinknek, 2025 márciusától pedig már mobiltelefonos ügyfeleinknek is elérhetővé tettünk. Ez az a technológia, amellyel az 5G önmagában képes működni, 4G-hez való csatlakozás nélkül. Ezzel válik elérhetővé a jövőben minden olyan hálózati funkció is, amit az 5G rejt magában, mint például az 5G-alapú hanghívás. Jelenleg azon dolgozunk, hogy hálózatunkon minél több készülékkel elérhető legyen ez a szolgáltatás.
Mobilinternet elérhetősége
A mobilinternet technológia hatalmas léptekkel fejlődik, ugyanakkor a szolgáltatás elérhetőségét és minőségét térben és időben számos tényező befolyásolja. Ilyenek például a lefedettség, az elérhető technológia, az alkalmazott rádiófrekvencia, a hálózat szabad kapacitása, az épített és a természetes környezet elemeinek (növényzet, domborzat, épületek) hatása a rádiójel terjedésére, valamint a használat ideje (pl. esti órákban többen használják a szolgáltatást, ami az elérhető kapacitásokat több előfizető között osztja el). Ezek a tényezők az elérhető sebességet pozitív és negatív irányban is jelentős mértékben befolyásolhatják.
Ha érdekel, hogy a lakhelyeden milyen a mobilhálózatok sebessége, kattints ide, és ellenőrizd a térképen: “Internetes sebességmérések: országos, összesített eredmények”
Minden, amint a szelessav.net méréséről tudni kell
Mivel foglalkozik a szelessav.net?
A szelessav.net a Nemzeti Média-és Hírközlési hatóság, az NMHH Szélessáv Programjának részeként jött létre, hogy független felületként segítse a hazai szélessávú szolgáltatások ellenőrzését. Az oldal az NMHH saját méréseire épülő, szakértők által hitelesített adatbázist használ.
Hálózat mérése
Az NMHH speciális mérőautókkal járja az országot folyamatosan, amik a hazai mobilhálózatok lefedettségét és az elérhető mobilinternet sebességét mérik, megbízható adatokat biztosítva a szelessav.net-en közzétett statisztikához. Az 5G hálózatok gyorsaságának mérései 5G-képes, a 4G hálózatok mérései 4G-képes mobileszközökkel történnek.
A leggyorsabb mobilhálózat
A legfrissebben közzétett, országos összesített mérési eredmények alapján a Yettel mobilhálózata biztosítja a leggyorsabb átlagos le- és feltöltési sebességet. Az elérhető sebesség az ország egyes pontjain eltérhet, ami befolyásolhatja a szolgáltatók közötti sorrendet is lokális szinten, ezeket az értékeket bárki a szelessav.net oldalon utca szinten ellenőrizheti, így akár a saját lakóhelyén elérhető sebesség értékeket is megismerheti ezen az oldalon: Internetes sebességmérések: országos, összesített eredmények ‐ Szélessáv.net
Minden, amint az Ookla Speedtestről tudni kell
Az Ookla piacvezető globális vállalat, amely többek között a népszerű Speedtest alkalmazást üzemelteti. Ennek lényege, hogy a mobilfelhasználók a telefonjukra telepített Ookla Speedtest alkalmazással mérhetik a mobilinternet vagy WiFi internetsebességét. Az Ookla ezeket az adatokat a megfelelő adatvédelmi szabályok betartásával (névtelenül) tárolja, majd összesítve használja fel ezeket, hogy egy adott országban, régióban melyik internetszolgáltató milyen kapcsolódási élményt nyújt ügyfeleinek.
A leggyorsabb szolgáltatót – negyedéves időszakokban vizsgálva – a Speed Score segítségével határozzák meg. A Speed Score egy összetett mérőszám, amely a felhasználói mérések alapján a hálózatok teljesítményének értékelésére szolgál. A Speedtest eredményeket az Ookla egy „mintaépítési” folyamaton keresztül szabványosítja, amelyeket fejlett statisztikai elemzésekhez lehet használni.
Kicsit tudományosabban a Speed Score-ról:
A Speed Score az egyes szolgáltatók letöltési és feltöltési sebességét méri.
A végső Speed Score:
- 80%-át a letöltési sebesség eredményei
- 20%-át pedig a feltöltési sebesség eredményei adják.
A Speed Score egy módosított átlagot használ, hogy bemutassa a szolgáltató hálózatán elérhető letöltési és feltöltési sebességeket. A sebességeket a 10. percentilis, az 50. percentilis (más néven medián) és a 90. percentilis alapján kalkulálják, és ezeket egy súlyozott átlagban összesítik 1:8:1 arányban. A legnagyobb hangsúlyt a letöltési és medián sebességekre helyezik, mivel ezek tükrözik leginkább azt, amit a szolgáltatók ügyfelei a mindennapokban tapasztalnak.
Mobilhálózat sebességben vezet a Yettel
Az Ookla 2024 harmadik és negyedik negyedéves mérései alapján egyértelműen a Yettel mobilhálózata lett a leggyorsabb Magyarországon 4G és 5G tekintetében is*, mind letöltési mind feltöltési sebességet vizsgálva.
* A következő kategóriákban:
- 4G és 5G összesített átlagsebesség és medián mérések szerint,
- 4G átlagsebesség és medián mérések szerint és
- 5G átlagsebesség és medián mérések szerint.
A részletes Ookla riportot és leírást az Ookla mérési módszeréről itt találod:
Nálad milyen a sebesség?
Az aktuális mérések alapján Magyarországon a Yettel mobilhálózatának a leggyorsabb az átlagos letöltési és feltöltési sebessége.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az átlagos értékek kiszámítása során az ország különböző pontjain végzett mérések eredményeit vesszük figyelembe, így ezek az értékek helyenként eltérhetnek: a mobil technológia sajátosságai miatt ez nem azt jelenti, hogy az ország minden pontján a Yettel mobilhálózata a leggyorsabb, de az országos összesített adatok alapján a Yettel mobilhálózata érdemi különbséget mutat a versenytársak mobilhálózatának infrastrukturális teljesítménye között.
Ha kíváncsi vagy a lakhelyeden tapasztalható sebességre vagy a mérési eredményekre, nézd meg a szelessav.net oldalán.
Vagy indíts egy mérést a Speedtest segítségével.
…és a 2G?
Jó tudni:
A gyors internetet biztosító 4G és 5G mellett érdemes kitérni még a 2G hálózatokra is. Ez a ma már több mint 30 éves technológia képes megfelelő minőségű hang- és igen korlátozottan, de adatszolgáltatás lebonyolítására is. Ez a hálózat a mai napig velünk van, mert jelenleg minden, a hálózatunkra csatlakozó eszköz támogatja, így egy biztos alapot ad a hangszolgáltatásnak, illetve számos alacsony sávszélesség-igényű ipari eszköznek elegendő az 2G által biztosított adatmennyiség (pl. pénztárgépek, riasztók stb.).
Fontos azonban megjegyezni:
A 2G hálózat rendeltetése szerint mobilinternet hozzáférési szolgáltatás igénybevételére nem alkalmas, mivel a mai kor mobilfelhasználói követelményeit messze nem teljesíti a 2G, vagyis praktikusan egy modern okostelefon 2G hálózatra csatlakozva olyan, mintha nem is lenne mobilinternet elérése (pl. YouTube, zenei és video streaming, fájl letöltésére, social media alkalmazások használatára, multimédiás tartalmak megosztására nem használható).
Tehát a 2G hálózatok is képesek adatkapcsolat bonyolítására, de egyrészt technikai, másrészt ügyféléménybeli okokból sem mérik vagy szerepeltetik a független szolgáltatók az összehasonlításaikban (tekintettel arra, hogy például a gépek közötti kommunikációban nem az adatátviteli sebesség a meghatározó működési szempont, hanem az aktív adatkapcsolat) így az itt bemutatott eredmények között is kizárólag a 4G vagy 5G mérésekből származó információk szerepelnek.